son yazdıqları:


grab them by the entries


501   0   0   0
https://soz6.com/sds-uploads/avatars/51aef56f62e54b926b0464afc9a27b9f29137.png
6.nəsil yazar
reytinq xalı: 952
entry sayı:501
karma xalı: 275
izləyənlər: 8
sifariş sayı: 1
valı çöndərəjəm
son yazdıqları| | əl əməyi göz nuru| favori seçdikləri| favori seçilənləri| bütün entryleri| lövhə

zugzwang "şahmatda daha pis vəziyyətə, yaxud məğlubiyyətə aparan gedişi/ həmləni etmə məcburiyyətini ifadə edən hal."

tam olaraq pasinyanin dusduyu veziyyeti ifade edir. sulhe razi olsa ozununkuler basini kesecek, belede ise minlerle ermeninin qirilmasi ile neticelenen daha agir meglubiyyet... amma basqa cixis yolu yoxdu
zərdüşt əlizadə basdan ayaga cefengiyat olan menasiz siyasi tehlil yazisi paylasan şexs...

birincisi tovuz doyuslerinden bu yana rusiyadan ermenistana 100 tonlarca silah dasinib...
2ci rusiya-turkiye muttefiq deyil eksine qati dusmendilar, bax liviyada turkiye rusiya qarsi qarsiyadi, suriyada qarsi qarsiyadi... ukrayna (rusiyaya nifret besleyen olke) ile daha dunen turkiye herbi emekasliq muqavilesi imzaladi...

turkiye rusiya ile 3 cebhede savasir, indi de qarabagda... qarabagda yenilen ermenistan yox rusiya sistemleridi, vurulan pantsirler torlar s300ler rus istehsalidi, rusiyanin silah prestijine agir zerbedi... ne anladim bu isden? zerdust getsin oppansin,
cavid ağa səncanı kimdi axı bu, ora bura çıxarıb azərbaycan adından danışdırırlar? türklərin bir sözü var, "ne idüğü belirsiz", yənu professiyası nədi nə mütəxəssisidi axı belə başbilən olub? soxasan belə hyəata ətağa, biz də deyirik yaşıyırıq
sevdaliza yeni kesf etmis oldugum eslen iran azerbaycanlisi olan mugenni. sadece mohtesem...
ikinci qarabağ müharibəsi turkiyeli yazardan beyendiyim bir yazi:
yapılan karşılıklı propagandaların iki ulusun birbirini ve “kendisini” nasıl gördüğünü açıkça gösterdiği 21. yüzyıl savaşı.

bugün konuyla en yakından ilgilenen gazeteci ceyhun aşirov’un da dediği gibi “bu savaşın bir önemi de dünyanın ve hatta azerbaycan türklerinin bizzat kendisinin azerbaycanlıları “mağlup halk” olarak görme psikolojisinden çıkmalarıdır”.

azerbaycan tarafı iç ve dış propagandalarında sürekli askerinin ve halkının vatan sevgisini, ordusunun gücünü ve başarısını gösterme gayretinde.

azerbaycan türkü askerlerle yapılan saha röportajlarında görüyoruz ki askerlerin herbiri mikrofon karşısında mutlaka “halkımız görsün azerbaycan askerinin gücünü! işte, düşman bizi görünce kaçıyor!” diyor ve ekliyor “düşman ne cesur ne de güçlü!”

bu azerbaycan toplumunun ne kadar ezilmiş olduğunu ve o zinciri kırmaya ne kadar hevesli gösteriyor.

ancak korkutucu olan ermenistan tarafının propagandaları!

ermeni kullanıcıların tivitlerinde sürekli bir
“biz binlerce yıllık bir toplumuz!
bakın ermeni bilim adamları neler neler geliştirmiş
azeriler medeniyete ne katmış ki?
biz çok eski ve çok gelişmiş bir toplumuz, azeriler ise uygarlık dışı hatta alt insan sürüsü!”
ayrıca ermeni kullanıcılar ısrarla bir çok tweete azerileri temsilen “koyun” emojisi ekliyorlar.

ermenilerin rakip halklarına kullandıkları üslup açıkça üstten bakan, azerbaycan türkü kimliğini tamamen aşağılayan bir üslup.

dolayısıyla ermeniler, kendilerini komşuları olan türklerden ve müslüman iranlılardan üstün görmekte.
tarihleri eski olduğu için kendilerini kuzey komşuları olan gürcülerden de üstün görmekte ve onlardan da toprak talep etmekte.
çünkü onlara göre onların asil halk halkı ilahi bir hakla bunlara sahip!

hani herkes diyor ya “avrupa’da sağ yükseliyor, faşizm ve nazizim bir daha doğuyor” diye...
işte yunanistan’da “altın şafak partisi” kapatılmış bile olsa 1000 km doğuda bütün bir ulusun ve ulusa ait dünyanın her yerinde yaşayan diyasporaların ne kadar ağır nazi düşüncelerine sahip olduğunu görüyoruz

naziler ne diyordu:
“biz çok eski ama gelişmiş üst bir toplumuz. bu sebepten dolayı bu slavlar, yahudiler, afrikalılar, onlar gibi alt insanların bize karşı çıkması doğa kanunlarına aykırı. biz istediğimiz zaman topraklari alırız, alacağız!”

bu ideolojidendir ki ermeniler bu topraklarda yasal olarak işgalci olduklarını bilmelerine ve 1 milyon insanı mülteci ettiklerinin farkında olmalarına rağmen kendilerinde doğuştan bir hak görüyorlar.
onlar için 2000 yıl önceki bir haritada yer alan çizgiler insanların hayatından daha değerli çünkü onlar insan değil ki; onlar koyun, pardon onlar müslüman

tam da bu sebepten savaşın başından beri ermenistan geri çekiliyor ve yeniliyor ama ermeni propagandacıları bunu sürekli türkiye ve onların militanlarına bağlıyorlar.

30 yıllık ağır propagandanın ardından koyun sürüsüne yeniliyor olmayı halklarına nasıl açıklayabilirler ki!

ama gerçekler acıdır bir twitter yorumunda ırkçı bir ermeni azerbaycan türklerini sayıp sizler eğitimsiz koyunlarsınız dediğinde bir tür kullanıcı “işte bu eğitimsiz koyunlar iki haftadır sizinkileri 50 kilometre öteden joystickler ile kontrol ettikleri uçan robotlarla vuruyorlar sizinkilerde tabanca sıkıyor onlara” diyor.

son olarak;
türkiye’de bizim kendi iç kavgalarımız var.
bu yüzden bazı insanlar dahil oldukları etnik kökenin diğer gruplarca ezildiğini düşünor olabilir. haklı oldukları konular da var.
ancak her ne olursa olsun “kol kırılır yen içinde kalır”
100 yıl önce ermeniler doğu anadoluda kendilerine etnik alan açmak için onbinlerde müslümanı öldürdüklerinde bu öldürülenlerin çok büyük kısmı kürt, zaza, araptı.
karşımızda bizleri insan görmeyen bir ideoloji var.
bugünkü kavgamız yüzünden bizleri karanlık tarafa satmayın arkadaşlar
bizler aynı toprağın çocuklarıyız
rica ediyorum
https://eksisozluk.com/entry/114250506
azərbaycan vs ermənistan prisoner's dilemmasına örnək olacaq iki ölkənin qarşılaşması. amma və lakin ki elə deyildir. qarabağ məsələsində güzəştə gedib sülh baglamaq hər iki ölkənin də yararına olacaqkən digər ölkələrin - rusiyanın araya qarışması ilə vəziyyət dalana dirənir və iki ölkə də resurslarını hədər yerə sərf edir.
(bax: game theory)
rusiya bu olkeye qarsi ziddiyetli hisslerim var, olmasaydi indi iranin terkibinde idik, cunku azerbaycani turkmencay/gulustanla bolduler deyirik amma cenubi azerbaycanin veziyetine baxib sukur elesek yeridi... amma o da var ki ssri olmasaydi ve musteqil azerbaycani isgal etmeseydi, 37de butun ziyalilarimizi qiluncdan kecirib milletimizi deqradasiyaya ugratmasaydi indi daha muasir, inkisaf etmis, dunyada yaxsi menada taninan olke ola bilerdik, acigi transqafqaziya olkesi mene hemise celbedici gelib, goresen bu 3 olkenin cenubi qafqaz federasiyasi olsaydi indi nece olardi... eh neyse, buna da sukr lol belke bir yuz ile zada duzelek...
ikinci qarabağ müharibəsi eksisozluk'de gorduyum mentiqli bur yazi:

savaşın ortasında ordu ya da yönetici eleştirmek bence doğru değil.
azerbaycan ordusunun ilerleyişi bakıldığı zaman yavaş gibi görünebilir ancak ilerleme olduğu ve ermenistan'a karşı üstünlük sağlandığı aşikar. eğer yeterli zaman verilse azerbaycan topraklarını kurtarabilir.

azerbaycan ordusunun ermenistan'dan kat be kat üstün olduğunu iddia etmek doğru olmaz. silahları paranız olsa bile alamadığınız durumlar oluyor. azerbaycan'a bizim sağladığımız silahlar iha ve çnra benim gördüğüm. biz tank ya da savaş uçağı üretemiyoruz ki azerbaycan'a verelim. ermenistan'a ise rusya elindeki hurdaya ayıracağı silahları bile verse çok büyük kaynakları olur.
ikinci husus bir yeri geri almak için savunma yapan taraftan çok daha fazla kaynağınız olması lazım.

bu zaman aliyev ya da azerbaycan ordusu hakkında eleştiri yapılacak zaman değil. eğer azerbaycan devlet aklı varsa sorunlu alanları zamanla düzeltecektir.
bu konuda ayrı bir husus da ermeni destekçileri ermenileri aklamak için aliyev'i vs suçluyorlar. bu tür propagandalara da kanmamak lazım.

bir başka konu azerbaycan topraklarının işgal edilmesi, türklerin katledilmesi meselesi sadece ermenistan'la açıklanabilecek bir durum değil. batılı devletler (abd, ingiltere, fransa, almanya, rusya vs) kendilerine yakın gördükleri grupları destekliyor türklere karşı saldırı yapmaları için teşvik ediyorlar. bunun yanında bazı müslüman devletler de türklere karşı savaşta batılılarla birlikte hareket ediyorlar. yani global düzeyde bir türk karşıtlığı var. bunu biz balkanlarda, kafkaslarda, doğu avrupa'da, orta asya'da gördük. türklere tarihin en büyük katliamları yapıldı, batılı devletler ve doğu'daki sözde müslüman devletler bu katliamları desteklediler. bize karşı bu düşmanca tavrı aşacak kadar güçlü değiliz. o yüzden diplomasi ile dostlarımızı artırmalı, düşmanlarımızı azaltmalıyız. rasyonel olmalıyız ulaşabileceğimiz hedefleri iyi belirlemeliyiz, sabırlı olup hakkımızı alacak uygun zamanları beklemeliyiz. ekonomik ve askeri olarak bize karşı yapılacak saldırılara hazır olmalıyız.
fevri davranmak yerine rasyonellikten uzaklaşmadan azerbaycan'ın mücadelesine devam etmesi lazım. kurtarılanlar sıfırdan büyüktür. bulunulan pozisyondan daha kötü pozisyona düşecek hatalardan kaçınmak gerekir. gerekirse bir 30 yıl daha beklenir. sabırlı olmak gerekir.

şu anda rusya hakem rolü oynamaya çalıyor. her ne kadar hakem taraflı da olsa rusya'yı karşımıza alarak başarıya ulaşamayız. bölgeye başka bir gücü de zaten sokamayız. (olaya müdahale edecek güç de ermenistan taraftarı olacaktır.) şu anki koşullarda azerbaycan ordusunun kısa vadede işgal edilen toprakların hepsini kurtaracağını sanmıyorum. yapılacak en rasyonel hareket kurtarılan bölgelerde ermeni saldırılarına karşı tahkimatı güçlendirmektir. bunun yanında kısa vadede alınabilecek olan köy, tepe vs varsa onları kurtarmaktır. ayrıca iha'lar ile işgal atlındaki topraklarda ermenistan hedeflerine taarruz edilebilir. rusya, azerbaycan'ın büyük bir taarruz yapmasına bu saatten sonra izin vermez.

allah (c.c.) azerbaycan'daki kardeşlerimizn yardımcısı olsun.
link link
ikinci qarabağ müharibəsi turkiyeli yazardan gelsin:

savaşta kazanıp masada kaybetmek geyiğini de her kim bulduysa artık!

6 gün savaşları öncesi mısır ile israil arasındaki gerilim hat safhadadır, israi'lin planı mısır'ın hava kuvvetlerini daha savaşa girmeden yerde imha etmektir. bu gerilimin içinde israil istihbarat başkanı gizlice amerikaya gider savunma bakanıyla görüşür ve saldıracaklarını söyler.
savaşın kaçınılmaz olduğunu gören amerika sorar "ne kadar sürecek savaş" diye, "bir hafta" der israil, amerika geçici onayı verir ve israil 6. günün sonunda mısır'ı yener.

konjonktür bazen sana sınırlı bir şans verir, bu sefer azerbaycan'a verdiği gibi. azerbaycan'ın karşısında duran bir ülke olmadığı gibi destek veren türkiye ve israil gibi iki devlet vardı. bölgenin jandarması rusya da bir süreliğine izin vermişti.
sonuna kadar sürecek bir savaşta tabiki azeriler kazanırdı, ama bu süreli bir savaş olacağı belliydi, azeriler karabağı istiyorlardıysa bir hafta maksimum on günde almalıydılar.
alabildiler mi hayır .
ve beklenen oldu bir süreliğine göz yuman jandarma geldi tarafları götürdü merkeze gerekli evrakları imzalattı.

yani masada kaybedilen bir şey yok. kaybedilen şey otuz yıldır yapılmayan hazırlıklar, planlamalar kaybedildi.

süre doldu kağıtları bırakın hadi.
https://eksisozluk.com/entry/114113376
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20