bulimia nervosafacebook twitter əjdaha lazımdı   izlə   lələ   mən   googllalink

  1. Heddinden artiq yemek yeme xesteliyi. Buna baxmayarayaq bu insanlar kok olmurlar, eksine normal cekide olurlar. Buna sebeb yemek yedikden sonra ozlerini qusturmalari veya laksativ dermanlardan istifade ederek yedikleri yemekden biran once qurtulmalaridi. Klassik olaraq bu insanlarda tez tez qusdurmaga bagli ellerin usdunde qabar, dis enamelinin erozyonu ve elektrolit balansinin pozulmasi gorulur. Adeten yeniyetme qizlarda gorulen psixyatrik xestelikdir.
  2. Sahib olduğum iyrenc xestelik.
  Uşaq vaxtı çox kilolu olduğumdan hemişe zarafatlara meruz qalırdım, artıq bu zarafatlar iyrencleşib qelbimi qırırdı. Daha somra internetle tanışdım tebii ki. Arıq, cazibedar qızlar çox gözel görünürdüler mene. Ve bir yandan da her gün yemek yemeye utanırdım sinifde ki, tezyiqlere meruz qalacağam. Yemek yeyende vicdan ezabı çekirdim ki, ne gözel arıq qızlar var, heç kes onları ele salmır. Eslinde çox da yemirdim, qaraciyerimde, bağırsaqlarımda problem var idi ve yemekleri yaxşı hezm ede bilmirdim. Bu da çox kökelmeyime sebeb olurdu. Sonra sağaldım tebii ki, normallaşdı orqanzmim bir az, ve artıq kilolardan qurtulmaq isteyirdim. 3 4 ay diyet ve idmanla 10-15 kq arıqlaya bilmişdim, lakin hele 20 kq da atmalı idim. Ve sebrsiz idim. insanların meni beyenmesini, ilişmemeyini isteyirdim. Ve bu andıra qalmış xesteliyin caynağına da xebersiz düşdüm. Yemek yeyende vicdan ezabı çekir, özümü qusdururdum. Neticesi oldu mu? Beli, o 20 kq nı da atdım. insanlar mene ' ne qeşeng arıqlamısan, oyda!iradene heyranam!' Deyirdiler.
  Lakin men dünyanın en iradesiz insanına çevrilmişem. Kilom menim üçün her şeyden önemlidi. istediyimi yeyib, 2 deqiqe sonra artıq onları unitasa boşaltmış oluram. Bir oturuşa ne qeder yemek yeyirem, tanışlarım da 'bextever, yeyib kökelmir' deyib qibte edirler. Amma bütün medemin, bağırsağımın funksiyası pozulub. Artıq medemde 1 saat bele bir tike saxlaya bilmirem, narahat oluram. 1 tike de yesem her yerimin kökeldiyi hissine qapılıram, özümü tualete atıram.
  Etmeyin, insanların kilolarına ilişmeyin, nezaketli bir dille, sağlam yolla arıqlamağa teşviq edin. Ağladacaq sözler işletmeyin. Özleri isteseler zaten arıqlayacaqlar. Ve tez arıqlamaq isteyen şexsler de, nebade bu işe başlayasız, qurtulmaq imkansıza yaxın bir şeydi. Artıq 3 ildir ki, her gün tekrar edirem.
  Psixoloq müalicesi de işe yaramıyıb. 1 hefte, 2 hefte dözsem de, yene başa sarır her şey. Her seher dururam, daha bu gün etmeyecem deyib yene krize girib yeyib özümü tualetde tapıram. Etmiyin. Elemiyin. Etrafınızda bulimia olduğunu anlasanız, son vol destek verin ki qurtulsun, zira menim destekçim yoxdur ve evdekilerin "cehenneme, öl qal ele!" Sözlerine meruz qalıram. Bir az kamu spotu kimi oldu, amma neyse. Sadece melumatlandırım dedim.

  He bir de, etrafınızdaki bulimiaları aşkar etmek üçün bir iki gösterici deyirem:
  -Esasen sağ elde, orta barmaq hizasında yaralar, esasen elin üstünde olan yaralar
  -yeyenden sonra masadan qaçmaq, esasen tualete üz tutmaq
  -heddinden artıq yemeyi rahat şekilde yemek


sən də yaz!