ismayıllıda 2 ana və 2 körpə öldürən həkimfacebook twitter əjdaha lazımdı   izlə   lələ   mən   googllalink

  1. bu link xeberdeki hekimdi.

  bir qadın xestelikleri ve doğum üzre ixtisaslaşmış * hekimin ciddi günahları ucbatından ve ya az ehtimal da olsa bilgisiz xestenin iddiasına göre olan ölüm hadisesidi.

  açıqlayım, yaxın günlerde bir ölüm xeberi daha var idi, xestenin yaxınları tibb bacısı ve ya hekimin elinden yeni doğulan uşağın düşerek öldüyünü iddia eliyirdiler. ondan evvel de benzer ölüm xeberini oxumuşdum bir saytdan.

  bu ne anlama gelir? bu ixtisasda olan bir hekim zamanla xesteni ve fetusu izlemeye almalıdı, problemi varsa açıqlamalı, gerekdiyinde müdaxile elemelidi. tecili müdaxile gereken veziyyetlerde, ekstrimal hallarda ana ve ya fetusun sağlığını saxlanabilecek en yaxşı halda saxlamalıdı, en azından ölümden qurtarma çabaları göstermelidi, o da olmadı heç olmasa hansının şansı yüksekdi birine heyati müdaxile olunmalıdı.

  bunun adı nedi? bilgisizlik. tecrübesizlik. bezen tecrübe zamanla qazanılmır, gördüyün, öyrendiyin xeste, xestelik çeşidi, müxtelifliyi ile olur, rastlaşmadığın veziyyetlerde bele facievi hallara sebeb olursan. heç mi için sızlamır? bu qedermi gözün torlanıb?

  her şey bir yana, 6 ay doğumdan uzaq tutmaq ne demekdi ki? ya müvafiq qanuna göre uyğun ceza tetbiq eliyersen, hekimlik haqqlarını elinden alarsan, birdefelik kesersen, ya da bu ne demekdi ki, bir müddetden uzaqlaşdırıb emeliyyatxanadan uzaqda saxlayanda düzelir? hansı mentiqe sığır bu? 6 ay boyunca o şexsin qabiliyyeti ele olduğu kimi qalır? asan deyil axı bu işler o qeder de. ömrü boyu birce defe de olsa qadın doğuzdurmayan hakim, mehkeme ve ya hüquqi selahiyyetli biri hansı mentiqle 6 ay uzaq tutur bu hekimi emeliyyatxanadan? Eger qanunlarımız bunu teleb eliyirse, dolmanın bizim yoxsa ermenilerin olmağını müzakire eliyecek seviyyeye gelen meclisimizde bir ağıllı adam yoxdu mu qerar versin?

  hem, xeberlerde çıxan, statistika komitesinde olan * doğum/ölüm nisbetleri haqqında olan reqemlere kim inanır ki? gizledilen hallar üze çıxanlar qederdi yeqin ki en az.

  xestexananın imkanlarından kim mesuliyyet daşıyır? niye her xeste pis veziyyete düşende Bakıya aparırlar ki? göt boyda olimpiya kompleksleri tikeceyine insanların sağlığını en başdan qorumayan insanlara güvenmemek haqqı deyil bu milletin? haqqıdı.

  beli, haqqıdı. ele buna göre de bilgisizce ev doğumları gerçekleşdirilir, uşaqlarda sistemik, xroniki xestelikler baş alıb gedir, abortların sayına göre 10 milyonluq ehalimizle hegemon ölkelere meydan oxuyuruq.

  esas sual ise budu: kimdir müqessir?

  yeqin ki, sen de, men de, o kompleksleri tiken de, tikdiren de, ölen de, öldüren de.

  edaletini sikim, dünya.


sən də yaz!