sözaltı news Health
Health
EN AZ
Protein Powder Prices Are Skyrocketing. Use These<b><strong> </strong></b>Smart Strategies to Save Money and Maintain Muscle.

Protein Powder Prices Are Skyrocketing. Use These<b><strong> </strong></b>Smart Strategies to Save Money and Maintain Muscle.

menshealth.com 14.10.2026 16:22 6 views
Whey prices have roughly doubled since 2021. Here's why—and what you can do about it.

MY WIFE AND I use a budgeting app to track our Amazon orders. Last week, we compared three of them. In five years, whey concentrate has nearly doubled.

Sure, plenty of other things have nearly doubled in that half-decade span, with eggs, electricity, and gasoline hogging the news cycles. Whey protein powder, though, is a more curious case because unlike those aforementioned necessities of life, it used to be totally worthless. Whey is what's left over when milk curdles into cheese.

For most of the 20th century, cheesemakers dumped it into streams or spread it on fields. Federal environmental regulations eventually phased out that practice and so the dairy industry had to find a new way to push whey. Eventually filtration technology allowed manufacturers to turn whey it into a powder.

And not just any powder, but the most complete, most digestible protein-per gram money could buy. For decades, supplement companies could buy whey cheaply and apply significant markup to what they made with it because the supply was, in effect, free. Which brings up to today, where demand for whey has spiked and the market expanding well beyond muscleheads.

According to a Gallup survey from July 2026, eleven percent of American adults now take a GLP-1 drug, up from 3 percent in 2024. These patients, who find themselves wanting to eat less, are advised to eat lean, easily digested protein like whey powder so they can preserve some muscle while they’re shedding fat. More demand equates to less supply—and it’ll likely get worse.

USDA's benchmark for 34 percent whey protein concentrate averaged 97 cents a pound in January 2024 and $2.14 in August 2026, the highest monthly figure in history. In July, USDA's Dairy Market News put 80 percent concentrate at $12.50 to $13 a pound and isolate near $14, and described bulk buyers as "willing to pay whatever it takes" for available loads. ONE BULK BUYER knows this "protein math" intimately.

Extract — continue reading at the source.

Read full story