məktəblərdə quran dərsi verilməsifacebook twitter əjdaha lazımdı   izlə   lələ   mən   googllalink

  1. axmaq seslense de mentiqlidir. niye?
  deyimde, bir gurup saxta marjinal çıxıb mitinq edir, bes mektebde quran dersi mi olar dindar mı edeceksiniz bizi falan filan.
  yox qardaş olduqca mentiqlidir, çünki bir ölkenin konstitusiyasında bu ölkenin dini müselmandır yazılıbsa ve o milletde heç kim dininin yazıldığı kitabın dilini dilmirse esil bu axmaqlıqdır. madam ki mitinq edeceksen onda haqlı br sebeble et, çıx de ki niye bu ölkenin dini müselman olaraq gösterilir. eger bunu demirsense onda o ölkenin konstitusiyasında yazılan dinin mekteblerinde ders olaraq öyredilmesine qarışmayacaqsan qaraş. mence bu hal yeni müselmanların öz dinlerini, önun yazıldığı kitabın dilini öyrenmemeleri, dini oxumamış qebul eden bir insandan daha yaxşıdır. çünkü bir müselmana dini ile elaqeli sual versen bele olar:

  -dinin nedir?
  +islam
  -quranı oxumusan?
  +yox
  -???!!..asdfs

  aye? bu nedi? nece oxumamısan? o nece olur?
  bele bir deyim var
  “bir çox müselman üçün quran, internetdeki istifadeçi qaydaları kimidir. heç kim oxumur, sadece aşağı edib qebul edirem düymesine basır”
  beli,eledi. kim oxuyub o kitabı? menim bildiyim ve etrafımdan gördüyüm, içi men daxil, quranı oxuyan ateist,oxumayan müslüman olur. üç beş müselman çıxıb öz adına danışmasın, bütün müsülmanları misal vererek desin, bilmem neçe milyon müselmanın neçesi oxuyub o kitabı?
  netice etibarı ile, beli men qebul edirem türkiyede quran dersi verilmesini. çünkü o millet bunu haqq edir. her xalq öz istediyi kimi yönetilir,eger bir xalqı diktator idare edirse bu o diktatorun yox xalqın günahıdır. azerbaycandan verirem bu misalı. diktatorun bizi idare etmesini biz debiller haqq edirik beli. o qeder debilik çünkü. onun bir günahı yoxdur
  türkiyede neinki universitetlere baş örtülü girilmesini, mekteblerde quran dersi verilmesini bele haqq edir. erdoğanın falan bir günahı yoxdur.o vezifesini yerine yetirir. bugün mene takside men dinimin dilini bilmirem o terefe gedende sorğu suala nece cavab verecem, heç olmasa qoy menim uşağım öyrensin deyen beyinsiz şoferin günahıdır bütün bunlar. buraxın diktatorlarla elleşmeyi gedin cemiyeti düzeldin bu qeder hessassızsa,
  mekteblerde quran dersi verilmesine “ ala ele şey olar? dağ başıdı bura?” deye reaksiya vermeyin. saxta marjinal olub sanki bu ölkede olanlara hessasmış kimi davranmayın,orijinal olun besdi, marjinal olmağınıza ehtiyac yoxdur.
  vetendaşı olduğunuz ölkenin konstitusiyasını, size robot kimi sayıb verdiyi sahib olduğunuz “şexsiyet vesiqesi”nin üzerne yazılan müselman lekesini deyişdirin evvel.
  sonra gedib “bura müselman ölkesidi ala? quran dersi zad veresen?” deye mitinq edin.
  4. fizika derslerine ehtiyyac olmayacaq demekdir.bir şagird hansına inansın bilmeyecek.yer küresinin bir öküzün çiyinlerinde olduğunami ya big bang dan yarandığınamı.coğrafiya derslerin demirem heç
  5. radikal ateistler terefinden çığır-bağır salınan mövzudur.durum o qederde vahimeli deyil.baxış açıma geldikde ise "ı dont care" havasındayam.mekteblerde neyin ki quran tedrisi bütün sistem deyişdirilmelidir.bu da ayrı bir mövzudu zaten.ama kiçik kült kütleler quran olmasın steinbeck bele oxusalar çox vaxt bunu can derdi yerine yetiriler.bu kitab mene ne verdi? men ne aldım ondan sualları yoxdursa meydanda heç yaxın durmağa deymez.bugün dincilerin mekteblerde uyguladıqları quran tedrisi provöktör imicini formalaşdırır onlarda.yeni,ders sürüye verilir.sürü ise kar olmayan çobanın tüpürdüyünü nece geldi udqunur.bu nöqteyi nezerden lazımsızdı.etmeli ya da etmemeli.he,birazda ferdi seçim olmalıdı.
  6. bir kitabı bir aye ile başa sala bilecek tehsil sistemi.ne de olsa bütün elm quranda gizlenir
  7. valdeynlere inanası olsaq,fizika/kimyanı özlüyünde saxlayan bir kitabdır ayrıca.1ci qurupa rahat girmek olar.
  8. söhbet azerbaycandan gedirse ve arqument olaraq konstitusiya getirilirse - ki dinin mekteblerde tedrisi olmalıdır: "madde 18. din ve dövlet I. azerbaycan respublikasında din dövletden ayrıdır. Bütün dini etiqadlar qanun qarşısında beraberdir. II. insan leyaqetini alçaldan ve ya insanperverlik prinsiplerine zidd olan dinlerin yayılması ve tebliği qadağandır. III. dövlet tehsil sistemi dünyevi xarakter daşıyır." ile çürüdülesi arqumentdir.
  9. medreseynen azerbaycan tehsil sistemi arasında çox bir ferq göremmirem. amma bu insanların dinnen bir elaqesi olmadığı kesin ve tartışılmazdı menim üçün. yene de bu gün tehsil medresedeki kimidi. oxumursa döy. dinc durmursa falangaya yatır. her gün daha da qelizleşib zibile qalan bu tehsil sistemini bir az daha zibile goymaq istemekleri teeccüblü gelmir mene. bütüvüz xeyre qalsin.
  10. gelecek nesillere dolayısıyla din seçimi haqqı verilmemesinin örneyidir.


sən də yaz!