bastoy həbsxanasıfacebook twitter əjdaha lazımdı   izlə   lələ   mən   googllalink

  1. --spoiler--

  Plaj, sauna ve tenis var
  ingiliz Daily Mail gazetesi Norveç’te bulunan ‘5 yıldızlı ada hapishanesi’ Bastoy’a girdi. Mahkûmların parmaklıklar arkasında tutulmadığı hapishanede suçlular cezalarını yüzerek, balık tutarak ve tenis oynayarak geçiriyor. Dünyada tartışmalara neden olan Bastoy hapishanesi, aralarında katillerin de bulunduğu 120 mahkûmu kendi yeteneklerine göre çalıştırarak ve hobilerini gerçekleştirmelerine izin vererek rehabilite ediyor. Adada mahkûmların kullanımına açık 8 kilometrelik plaj, tenis kortu ve futbol sahası bulunuyor. Kablolu yayını olan televizyonların bulunduğu bungalovlarda yaşayan mahkûmlar sauna, solaryum, sinema, kütüphaneden de yararlanabiliyor.
  Parmaklık ve cop yok
  Hapishane Müdürü Arne Kvernvik Nilsen, “Bastoy deneme aşamasında. Sonuçların olumlu olacağını ve tüm dünyada benzeri hapishaneler kurulacağını umuyorum” diye konuştu. Lüks hapishanede parmaklık, silah, hücre, cop ve güvenlik kamerası bulunmuyor. Uyuşturucu, alkol ve şiddetin yasak olduğu hapishanede bunu gerçekleştiren mahkumlar ceza olarak kapalı cezaevine gönderiliyor. Bilgisayarları ve interneti de bulunan hapishanede mahkûmlara feribotta çalışma, balık tutma, temizlik, yemek yapma ve hayvan bakımı gibi görevler veriliyor. 5 milyon nüfuslu Norveç’te sadece 3 bin 500 hükümlü bulunuyor ve en fazla 21 yıl ceza veriliyor.

  --spoiler--
  alıntı
  2. bildiyimiz qafqaz resort oteldi sənöl.adı gedən həbsxanada məhkumların yeganə məsuliyyəti 8:30-15:30 saatları arasında işləməkdir. gördükləri işdən qazandıqları pulla isə həbsxanada yerləşən mağazadan istədiklərini ala bilirlər


sən də yaz!