sohn von gebirge


19   0   0   0
4.nəsil yazar
entry: 19
reytinq: 25
karma: 0
oxunma: 889


qəribə söyüşlər

dostumun genc esger taborundakı bölük komandirinin işletdiyi söyüş: seni sikime ele sarvat eliyerem,heç bir santexnik onu aça bilmez.

sement

diş kökünün sethini örten tebeqe.iki növü var:
1)hüceyresiz sement;
2)hüceyreli sement.
hüceyresiz sement diş çıxmamışdan evvel emele gelir,diş kökünün taca yaxın yarısını ehate edir.hüceyreli sement diş çıxdıqdan sonra formalaşır,diş kökü zirvesini,köklerin bifurkasiya(ayrılma,haçalanma) nahiyesini ehate edir.

bəy

ağalar qutun(memmedov) menasını bele izah etdiyi söz: “boylu”, “bayraq”, “bay”, “böyü(k)” kimi sözlərlə doğma olan “bəy” sözünün özül-denotativ mənası hündürlük, yüksəklik, ucalıq; derivativ-konnotativ mənasıysa zənginlik deməkdir.

spiegel

almanca bilen ve ya öyrenen dostlar gutenberg.spiegel.de saytından yararlana bilerler.burada 1660-dan çox müellifin 8000-den çox eseri yerleşdirilib.esasen klassiklerdir.dili orta seviyyede bilenlerin çexovun(tschechow kimi axtarın) hekayelerinden başlaması meslehetdir.

melatonin

beyinin epifiz adlanan hissesinde ifraz olunan hormondur.piqment mübadilesine tesir edir.cinsi yetişkenliye eks tesir gösterir.

qatiq qaradi blet

bu başlıq esgerlikdeki bir söhbeti yadıma saldı.demeli,dembller gece qaxlı bir qaqaşı naradan düşürüb "sınağa" çekirler.men de oyağam,eşidirem.dialoqu yazım:
-qatıq ne rengdedi?
-ağ
-men deyirem qaradı
-yox,ağdı
-qaradı ee blet...de görüm qatıq ne rengdedi?
-qara rengdedi,qara(tir-tir eserek)
yeni heyatda bele şeyler olur.

/ 20 »

blok -   başlıqlarını gizlət