metamarfozfacebook twitter əjdaha lazımdı   izlə   lələ   mən   googllalink

  1. franz kafkanın möhteşem eseri. yazarlardan oxumayan yoxdur herhalda , oxuyanlardan da sarsılmayan yoxdur herhalda. gregor samsa nın bedbext ve tek yönlü heyatından bezerek cemiyyete yadlaşması. kafka bu yadlaşmanı samsanı böceye çevirmekle gösterir. kitabda cemiyyetdeki ve aile içindeki her bir çatışmamazlığa ve kapitalizmin pis cehetlerine gözel bir üsulla toxunur kafka. 'zeifler ancaq güclülerin onlara biçtikleri rolun negativi olmaq şerti ile direnebilerler'. samsa da bunu edir öleceyini bile bile böceye çevrilir yeni heyatda bucür yaşamağı istememekdedir. amma sistem bundan başqa alternativ vermez. belke de sağa dönüb yatabilseydi bunların heç biri olmazdı ancaq bedeni buna etiraz edirdi.
  2. adı kimi ferd üstünde etki eden başyapıt.
  3. qedim romalı şair ovidin yaradılışdan behs eden eseridir.
  5. canlıların yaşamlarının ferqli dönemlerinde etraf mühite uyğun deyişiklikleri. meselen , payızda yarpaqların ağaclardan tökülmesi . kepenek , arı ve milçek kimi heyvanların heyatlarında da müşahide olunur bu hal. bir növ tekamül de deyebilerik.
  8. bəzi canlıların inkişaf prosesi. esasən onurğasızlarda görünür. onurğalılarda isə bəzi amfibiyalarda
  9. bəzi canlıların inkişaf prosesi. esasən onurğasızlarda görünür. onurğalılarda isə bəzi amfibiyalarda
  10. romantik,intellegent civilərin oxuyub bitirəndən sonra "maraqlı əsər idi,prosto başa düşmədim ki,o oğlan niyə bödjəyə tçevrilir?" dediyi əsər.


sən də yaz!