vikinqlərin müsəlman olmasıfacebook twitter əjdaha lazımdı   izləmə   lələ   mən   googllalink

  1. buradan link tanış ola biləcəyiniz iddiadır.


  --spoiler--


  Stockholm yakınlarında, 1872-1895 yıllarında Vikingler dönemine ait ticaret merkezi Birka’da yapılan arkeolojik kazılarda bulunan yüzüğün üzerinde Allah yazısının olduğu belirtildi.
  isveç'in başkentinde yapılan kazılarda 9. yüzyıla ait bir mezardan yüzük, giysi kalıntıları, broşlar ve değişik takılar çıkarılmıştı. Bilim adamları neredeyse tamamen yok olmasına rağmen takı ve elbiseleri analiz ederek iskeletin yaklaşık 850 yılında ölen bir kadına ait olduğunu saptamayı başardı.

  Yüzük, Stockholm Üniversitesi’nden biyofizikçi Sebastian Wärmländer başkanlığındaki uluslararası araştırmacılar ekibinin dikkatini çekti.

  Wärmländer, “Bu, iskandinavya’da bulunan Arap yazısının bulunduğu tek yüzük. Daha önce, Arap tarzında yapılan yüzüklere rastlamıştık ama üzerinde hiçbir yazı yoktu” diye anlattı.

  Kaliteli gümüş alaşımından yapılan yüzükteki gümüş oranı yüzde 94,5. Taş ise soda-kireç cam parçasından. Taş, ametist olmasa da bu yüzüğün kalitesiz olduğu anlamına gelmiyor. Bilim adamları, renkli camın iskandinavya için çok egzotik olduğunu anlatıyorlar.

  YAZI FARKLI OKUNABiLiR

  Yüzüğün üzerindeki yazının ise farklı okunabileceği ifade ediliyor. “illallah” olarak da okunabilir, “inşallah” olarak da.

  Bilim adamları, yüzüğün Arap kuyumcu tarafından üretilip muhtemelen tek sahibine satıldığını tahmin ediyor. Araştırmacılar, iskandinav mezarında gömülen kadının Müslüman olduğu ihtimalini de dışlamıyor.


  --spoiler--

  həmd olsun bir gün hər kəs müsəlman olacaq.


sən də yaz!