yılmaz erdoğanfacebook twitter əjdaha lazımdı   izlə   lələ   mən   googllalink

  1. türkiyeli şair, senarist, aktyor ve sair ve ilaxır adam kimi adam. seslendirdiyi şeirler on anlatmağa yeter ve artar mence. "hiç bir lahmancunda o okul yolundaki üçüncü sınıf lokantadakinin tadını vermeyecek birdaha, çok daha iyilerini yedim sonra, bizzat urfada hatta, ama hiç birinde o kadar aç oturmadın sofraya."
  2. ssenari, tamaşa yazarlığı; şairlik; rejissorluq ve aktyorluq sahelerinde müveffeqiyyetli biri. şair olaraq, beni sevebilme ihtimalini sevdim, ankara; yazarlıq ve rejissorluq sahesinde vizontele ve organize işler kinoları ve "BKM-mutfak" televiziya programı mehşur eserlerindendir. bundan başqa aktyor olaraq vizontele, vizontele tuuba, bir zamanlar anadoluda, organize işler, kelebeğin rüyası kimi filmlerde oynayır. tamaşa, şeir, qısa hekaye ve denemelerini derc etdirdiyi 12 kitabın müellifidir. türkiyenin sol fikirli insanları terefinden sevilmesine baxmayaraq, son hanımhanımcık(2013) tamaşasında ezan sesi verdiyine göre qınaq obyekti olmuşdur. buna esas türkiyenin siyasi durumunda dinin yeri ve teatrların özelleşmesi sebebile, dövletin seçdiyi tamaşaların sehneye qoyulacağı qerarından sonra yılmaz erdoğanın ezan sesinden istifade etmesidir.
  3. ben ençok seni götürdüm giderken
  aklımın nakliyesiydi asıl yoran taşıyıcıları
  yar düşmüştüm yaralarım yardan armağandı
  ben sevmeyi beceremedim belki de sevilmeyi
  benim sevmeye engel evcil acılarım vardı

  ben yağmur ağladım bir şehre yağdı
  ben şehre ağladım bir yağmur yağdı
  ben bir ağladım şehre yağmur yağdı

  ben...
  yağmur...
  ağladım...
  deyən şair.
  5. baba adamdır.
  adam vizontele kimi bir əjdahanı çəkib, gül gül gül axırda otur ağla. həmin filmə cem yılmazdan, demet akbağdan tutu şafak sezərə qədər fərqli tipləri yığıb.
  sonra keçib organize işleri çəkib, yenə eyni rənga-rəng heyyətlə.

  neşeli hayatlarda network satıcılıq kimi mənimdə çox ağır travmam olan bir mövzunu dibinə kimi incəlikləri ilə çəkib, dram olaraq.

  sonrada gəldi kelebeğin rüyasını çəkdi, ortalığın mına qoydu. üstəlik ankaranı sevir, daha nolsun lan?

  şeirləridə bir başqadır, şeir sevən deyiləm, ama şairin dilindən oxunulan şeirlər vardır ki bir başqadır, yılmaz abi şeir intonasiyasl ilə 'sıçmaya gidiyorum' belə desə siqara yaktırır amk.

  böyüyəndə yılmaz erdoğan olacam.
  6. türklər demiş, "piyasaya oynayan" şəxsdir.
  tanımı keçdik, girişək söhbətə. axırıncı filmi kelebeğin rüyası xaric o biri filmlərinə baxmışam, aktyorluğuna da bələdəm. çəkdiyi kinolar qəşəngdi, aktyorluğuna söz ola bilməz. amma mən bu adamın "şairlik" deyilən şeyə bu qədər şeyləməsini şeyliyəmmirəm. *
  şeirlərini sevmirəm, fikrimcə 1 köpüklük şeirlər deyil. bunun yanında, türkiyədəki mövlana ilində durur mövlananın şeirlərini zadı oxuyur, elif şafak kimi sufi takılır eliyir. səmimiyyətsiz bir insandı fikrimcə. belə film premyeralarında zadda * havalar zad, dəyərlərə hörmətlə yanaşaq demək zad. erdoğanın sənətçilərə verdiyi yeməklərə gedir, erdoğanı tərifləmələr zad. ən iyrəndiyim yönü də, özünə israr ilə "şair" deməsi. ala şair adama başqaları şair deyər amk.
  yazdıqca hirsləndim amk. qısacası, görəndə beynimə cin vuran adam.
  7. vatan hainliği tescillenimş kişi. karısı da yine bir vatan haini olan şeyh sait'in kardeşinin torunudur. bunlar babadan oğula nesil.
  9. Aşağıdakı sözlərin müəllifi:

  Biliyorum çoğunuz iyi insanlarsınız. Bu yüzden hep kötüler kazanıyor zaten. Birçok kötü, hatta alçak tanıdım. Çoğu neşeli insanlardı. Hiçbirinde çekingen bir ruh haline rastlamadım. Kötüler atak, iyiler pısırıktır. Etrafınıza bakın, en heyecan verici, en eğlenceli insanlar hep sahtekarlardır. Çünkü sahtekar sempatik olmak zorundadır. iyinin böyle bir mecburiyeti yoktur. iyi sıkıcıdır. Kadınlar "iyiler"e değil, güvenilmez erkeklere aşık olur. Bu yüzden zaten aşk denen altüst oluşla ancak bir üçkağıtçı başa çıkabilir. Aşkın tadını çıkaramaz iyiler. Onlar sarılıp sessiz bir uzanmayı aşk zanneder. Tekdüzedirler. Yavaştırlar. Kadınlar da onlarla dertlerini paylaşır ama gidip güvenilmezle sevişirler. Tutku kötülerin işidir. "Sessiz ve efendi bir insan" cümlesi ile tanımlanan bir iyilik kolaydır. Sahtekarlık daha zordur, maharet ister. Zeki, hızlı ve atak olmak zorundadır. Enerjiktir( tabii "kötü" kötüler konumuz dışındadır. Yani hem salak hem de kötü olmaya çalışanlar için düşünmeye ve yazmaya değmez). Üçkağıtçı....Sahtekarın en başarılı şekli. iyi bir hatiptir o. inandırıcıdır. Konuştuğu zaman etrafındaki "tüm iyi ve dürüst" insanlar ağzının içinde kaybolur. Hem çok iyi fıkra anlatır hem de hüznün tüm renklerinden haberdardır. Kahkahasında pirzola tadı, hüznünde ise bazen ölümün sesi vardır. Adam başarılıdır. Yeteneklidir. iyilik kolaydır, kötülük ise maharet ister. iyi olmak için kimseye kötülük yapmamak yeterlidir. Ama kötü olmak için daha çok çalışmanız gerekir. iyi, kötü karşısında güvensiz, enerjisiz, çaresizdir. Filmlerde bile, iyi kötünün hakkından gelemez. "Yeminini bozar" ve kavgaya girer. Oysa kavga kötünün mesleğidir aslında. Biz "iyi" seyirciler perdedeki iyi adamımız kan döktükçe rahatlarız. Ve iyi kötüyü yendi diye seviniriz. Oysa artık hepimiz kötüyüzdür filmin sonunda. Hatta biz "kötü"den daha çok insan öldürmüşüzdür. Bir iyi için en zor olan, kötüye "Sen kötüsün" demektir. Çünkü iyi, utangaçtır. Hırsıza "hırsız" diyemez. Kötünün yerine utanır, sahtekarın yerine yüzü kızarır, hırsızın yerine yerin dibine geçer. Bu sırada kötüler, sahtekarlar, hırsızlar deli gibi eğlenmektedir. Çünkü onların yerine utanan, sıkılan, yerin dibine geçen bir çok iyi insan vardır. Şeytan bile bazen yorulur kötülük yapmaktan. Ama hayatlarını salt kötülük yapmaya adayanlar asla durmazlar, bunu çok iyi biliyorum. Güzel kıyafetleri, biryantinli saçları, resmi arabaları, siyah gözlükleri ve korumaları vardır. Ama ruhları şeytandır. Kötünün en büyük avantajı iyideki kahrolası utanma duygusudur. Bu duygu iyiyi öylesine zayıf düşürür ki ağzını açıp bir kelime bile söyleyemez. Halbuki öylesine kararlı çıkmıştır ki kötünün karşısına. Her şeyi açık açık söyleyecektir. Başına gelecekleri çoktan göze almıştır!...
  Yapamaz. Çünkü iyiler korkaktır. Çünkü iyiler herkese acır, en çok da kendilerine.
  Susmak, acımak, utanmak, korkmak...
  Farkında mısınız, ey iyi insanlar, ne kadar sıkıcı şeylerle uğraşıyorsunuz! Kötüler kazanınca da şaşırıyorsunuz! Tarih boyunca iyiler kazanmasa da, bir şekilde de ayakta kalmayı başardılar. iyinin yazgısı bu.
  Şeytan her zaman saldıracak, yere yıkmaya çalışacak, akılları karıştıracak ve iktidarına devam etmeye çabalayacaktır. Babalarımız iyi insanlardı ve bize de iyi olmamızı öğütlediler.
  Biz de iyi insanlarız.
  Ve çocuklarımıza da aynı şeyi öğütlüyoruz.
  Hepimiz kötülerin yanında çalışıyoruz.
  Haydi iyi insanlar!
  Haydi sessiz, efendi, sıkıcı, korkak, utangaç ve iyi insanlar!
  Çalışın !
  Kötülerin Size ihtiyacı var !


sən də yaz!