tehlikeli oyunlarfacebook twitter əjdaha lazımdı   izlə   lələ   mən   googllalink

  1. dəliliyə manifesto əsəri. kitabı oxuyandan sonra, insanın öz-özünə etdikləri şit zarafatlardan sorna "ha-ha" deməyi gəlir. bir də, "aptal, onu biz de anladık" deməyi. * tərkibində belə bir məktub da olan əsərdir eyni zamanda:

  "sevgili bilge,

  bana bir mektup yazmış olsaydın, ben de sana cevap vermiş olsaydım. ya da son buluşmamızda büyük bir fırtına kopmuş olsaydı aramızda ve birçok söz yarım kalsaydı, birçok mesele çözüme bağlanmadan büyük bir öfke ve şiddet içinde ayrılmış olsaydık da yazmak, anlatmak, birbirini seven iki insan olarak konuşmak kaçınılmaz olsaydı. sana, durup dururken yazmak zorunda kalmasaydım. bütün meselelerden kaçtığım gibi uzaklaşmasaydım senden de. insanları, eski karıma yapmış olduğum gibi, büyük bir boşluk içinde bırakmasaydım. kendimden de kaçıyorum gibi beylik bir ifadenin içine düşmeseydim. bu mektubu çok karışık hisler içinde yazıyorum gibi basmakalıp sözlere başvurmak zorunda kalmasaydım. ne olurdu, bazı sözleri hiç söylememiş olsaydım; ya da bazı sözleri hiç söylememek için kesin kararlar almamış olsaydım. sana diyebilseydim ki; durum çok ciddi bilge, aklını başına topla. ben iyi değilim bilge, seni son gördüğüm günden beri gözüme uyku girmiyor diyebilseydim. gerçekten de o günden beri gözüme uyku girmeseydi. hiç olmazsa, arkamda kalan bütün köprüleri yıktım ve şimdi geri dönmek istiyorum, ya da dönüyorum cinsinden bir yenilgiye sığınabilseydim. kendime, söyleyecek söz bırakmadım. kuvvetimi büyütmüşüm gözümde. aslına bakılırsa, bu sözleri kullanmayı ya da böyle bir mektup yazmayı bile, ne sen ne aşk ne de hiç bir şey olmadığı günlerde kendime yasaklamıştım. sen, aşk ve herşeyin olduğu günlerde böyle karar alınamazdı. yaşamamış birinin ölü yargılarıydı bu kararlar. şimdi her satırı, bu satırı da neden yazdım? Diyerek öfkeyle bir öncekine ekliyorum."
  2. bircә replikası ilә mәndә maraq oyadıb, kitabını hәr yerdә dәli kimi axtarmağıma sәbәb olan bir oğuz atay әsәri.

  "kelimeler, albayım, bazı anlamlara gelmiyor"

  bir dә bu var:
  "fakat, allah kahretsin, insan anlatmak istiyor albayım;
  böyle budalaca bir özleme kapılıyor. bir yandan da hiç
  konuşmak istemiyor. tıpkı oyunlardaki gibi çelişik
  duyguların altında eziliyor. fakat benim de sevmeye
  hakkım yok mu albayım? yok. peki albayım. ben de
  susarum o zaman. gecekondumda oturur, anlaşılmayı
  beklerim. fakat albayım, adresimi bilmeden beni nasıl
  bulup anlayacaklar? sorarım size: "nasıl?" kim bilecek
  benim insanlardan kaçtığımı? ben ölmek istiyorum sayın albayım, ölmek. bir yandan da göz ucuyla ölümümün nasıl karşılanacağını seyretmek istiyorum. tehlikeli oyunlar oynamak istiyor insan; bir yandan da kılına zarar gelsin istemiyor. küçük oyunlar istemiyorum albayım."


sən də yaz!