memoirs of a geishafacebook twitter əjdaha lazımdı   izləmə   lələ   mən   googllalink

  2. amerikan yazar arthur goldenin ekranlaşdırılmış eseri. geishaların aldığı tehsili bütün xırdalıqlarıyla qeleme almışdır.
  3. Geisha mövhumatını dünyaya tanıdan kitab
  4. eger yaşamaqdan yorulmuş, heyattan bir qeder sıxılmışsanız bu kitabı oxumağın tam zamanıdır..
  bir geyşanın anıları ile eslinde heyatdan yorulmanın ne demek olduğunu anlayacaq, sxıldığınız heyatdan ferqli ve derin bir medeniyyetin yuvası olan yaponiyaya xeyali seyahet etmiş olacaqsız. belke de bu romandan sonra seyahet etmek istediyiniz şeherlerin siyahısına kyotonu da elave edeceksiz..
  bir avtobiyografiyadır. keçen esrin evvellerinde yaponiyanın kyoto şeherinin gion bölgesinde yaşamış bir geishanın heyat hekayesini öz dili ile anlatır. bizlerin eslinde heyata, hadiselere ve şexslere mühakime gözüyle baxdığımızın bir sübutudur bu eser. geyşaların bir fahişeden artıq olmadığını (burada meqsedim müqayise ederek fahişeleri alçaltmaq deyil, onlara qarşı da mühakime xarakterkli düşüncelerimiz kifayet qeder boldu ki bu ayrı bir mövzunun yazısıdır) düşünürsüzse insanlıq namine alın oxuyun. ve kitab içinde bir geyşanın bu sözlerine haqq vermiş olacaqsız belke de " biz xoşbext olmaq üçün deyil, başqa çaremiz olmadığı üçüm geyşa oluruq"..
  hadiseler chiyonun uşaqlığından yavaş, her detalı qeyd etmek istercesine başlayıb süretlenir ve bir anda yaşlılığı ile sona çatır. tesvirler, xüsusen geyşaların geyindiyi kimano tesvirleri, geyşa olmağın her detalı ince ince işlenmişdir romanda. tesvirlerle yanaşı romanda meni iki şey tesirlendirmişdir. ilki eserin baş qehramanı chiyonun (geyşa adı nitta sayuri) özünemexsus düşünce terzi ve hadiselerle tebiet ve ya önceden baş vermişler arasındaki xeyali benzetme qurması, digeri ise tale mefhumu. doğurdandamı insanın taleyi heyatını bu qeder deyişme gücüne qabildir ve bizler önceden çekilmiş feqet enişini çıxşını özümüzün teyin etdiyi yol üzerinde hereket edirik..? mence bunu bir düşünmeye deyer..
  eser bir yandan da kognitiv yaşam felsefesine vurğu edir, anlam..he, ne üçün yaşayırıq, eger etrafımızda bir tek sevdıyımız olmasa heyat ferqli anlam qazanmayacaqmı? bunun timsalında hele uşaq iken ailesinden qoparılmış (maddi deyer qarşılığında alınmış) ve tanımadığı bir yerde tanımadığı kimseler içinde bambaşqa bir aleme terk edilmiş chiyonun heyatını anlamlandırma cehdlerine şahid oluruq, ve elbette ki bolca gender münasibetleri..qadınları kişilerin eylence vasitesi olaraq gören bir sistem, açıq artırma ile satılan bekaret, geyşa olmanın cinsel yönleri ve s..
  axıcı, xüsusile qadınların severek oxuyacağına inandığım, buruq bir dad buraxan ve sevilenler siyahısında olan bir eser..


sən də yaz!