bir zamanlar anadoludaəjdaha lazımdı   googllalink

  1. mence en yaxşı 3 türk filminden biri. sanki normal heyata kamera qoyulub çekilen bir filmdir. nuri bilge ceylanın yönettigi bir filmdir.ama qurtardıqdan sonra sanki bitmemiş kimi qalan bir film mene göre. bezi karakterlerin müemmalı qaldığı bir film. biraz uzun olması belkem sıxıcı olabilecek tereflerindendir.ama baxmağa ve üzerinde düşünmeye deyen bir film.
  2. 2012de vizyona girmiş bir nuri bilge ceylan eseridir. filmde yılmaz erdoğan, muhammet uzuner, firat tanis, ahmet mümtaz taylan, taner birsel rol alır. film bir polislerin cinayetkarı meyidi bastırdığı yere aparmasıyla başlayır ve ümumilikde bir cinayet işinden danışır. film ümumilikde qeyri-adi bir hadise etrafında qurulmayıb. sadece kamera bucaqlarına, işığına, detaylarına göre gözel filmdi. qısacası (bax: hamı üçün olmayan filmler )dendir.
  3. son 10 deqiqesindeki hadiselere diqqetle baxın...
  4. pik nöqtәsi uşağın kenanın sifәtinә daş atdığı sәhnә olan film. kenanın sonra başını qaldırıb kövrәlmiş şәkildә uşağa baxmağı, uşağın anasını qucaqlayıb kinli hәm dә qorxmuş baxışla cavab vermәyi. ümumiyyətlə, fırat tanış türkiyә sineması üçün bir lütfdür.

  bir dә unudulmaz bir dialoqu var, savcı ilә hәkimin.

  - ya doktor, bir insan, bir başkasını cezalandırmak için hakketen kendini öldürebilir mi? ola bilir mi böyle birşey?
  + zaten intiharların çoğu başka birini cezalandırmak için yapılmıyor mu, savcı bey?
  - kadınlar bazen çok acımasız ola biliyor, doktor.


sən də yaz!